Sejm skierował w piątek do rozpatrzenia w komisji nadzwyczajnej projekt zmian w konstytucji autorstwa LPR, wprowadzający zapis o ochronie życia od momentu poczęcia. Komisja ma być powołana na następnym posiedzeniu Sejmu, w połowie listopada.
Zapis obecnie obowiązujący w art. 38 konstytucji brzmi: 'Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia'. Klub Ligi chce, aby dopisać do niego trzy słowa: 'od momentu poczęcia'. Głosowanie w tej sprawie, jak zapowiedział marszałek Sejmu Marek Jurek, może odbyć się - zgodnie z ustawą zasadniczą - najwcześniej za 60 dni.
Posłowie odrzucili wniosek o natychmiastowe przejście do drugiego czytania nad projektem. Poparło go 145 posłów, 203 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.
Sejm nie przyjął także wniosku SLD o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zmian w konstytucji autorstwa LPR, wprowadzającego zapis o ochronie życia od momentu poczęcia. Za odrzuceniem wniosku 88 posłów było za, 264 przeciw, 14 wstrzymało się od głosu.
Po głosowaniu wiceszef Ligi Wojciech Wierzejski stwierdził, że 'z wielkim żalem i nie pokojem" przyjął fakt, że "klub PiS, wbrew wcześniejszym deklaracjom, podzielił się w tej ważnej kwestii".
Według Wierzejskiego, aż 46 posłów PiS głosowało przeciwko natychmniastowemu przejściu do drugiego czytania nad poprawką. Jak wymieniał polityk LPR, byli to m.in.: Joachim Brudziński, Tadeusz Cymański, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Paweł Kowal, Marek Kuchciński i Adam Lipiński.
Jak zaznaczył Wierzejskiego, posłowie, którzy głosowali przeciw przejściu do drugiego czytania "są za skierowaniem poprawki do specjalnie powołanej komisji", a zatem - jak ocenił - "są za wydłużeniem całej procedury, są za opóźnieniem uchwalenia zmian w konstytucji, są za dopuszczeniem do dopisywania poprawek".
"Padały już głosy, że może zmienić tę poprawkę w kierunku rozszerzenia i zapisania w konstytucji wyjątków do prawnej ochrony życia poczętego, czyli de facto ci posłowie są przeciw naszej poprawce w brzmieniu zaproponowanym przez LPR" - uważa Wierzejski.
Źródło: Onet.pl
Lista posłów PiS głosujących przeciw natychmiastowemu przejściu do drugiego czytania (czyli w praktyce przeciwnych chroniącej życie poprawce do konstytucji):
1. Ast Marek
2. Brudziński Joachim
3. Chrapkiewicz Daniela
4. Cymański Tadeusz
5. Czarnecki Krzysztof
6. Czarnecki Witold
7. Czesak Edward
8. Dera Andrzej Mikołaj
9. Dudziński Tomasz Mirosław
10. Giżyński Szymon Stanisław
11. Goliński Marian Tomasz
12. Gosiewska Małgorzata
13. Gosiewski Jerzy
14. Jackiewicz Dawid
15. Jurgiel Krzysztof
16. Karski Karol
17. Kempa Beata
18. Kloc Izabela
19. Kołakowski Robert
20. Kowal Paweł
21. Krasulski Leonard
22. Kuchciński Marek
23. Lipiński Adam
24. Liss Andrzej
25. Malik Ewa
26. Markowski Tomasz
27. Masłowska Mirosława
28. Mazurek Beata
29. Michałkiewicz Krzysztof
30. Natalli-Świat Aleksandra
31. Nowak Maria Teresa
32. Ołdakowski Jan
33. Opioła Marek
34. Paluch Anna
35. Poncyljusz Paweł
36. Rojek Józef
37. Sadurska Małgorzata
38. Stryjska Małgorzata
39. Suski Marek
40. Szarama Wojciech Piotr
41. Szczypińska Jolanta
42. Wawryniewicz Ryszard
43. Wiśniewska Jadwiga
44. Wójcik Michał
45. Zalewski Paweł
46. Zawiślak Sławomir
1 komentarz:
A jak posłowie PO? wszystcy przeciw życiu, czy może jacyś porządni TAM się znaleźli?
żenada to głosowanie.
Prześlij komentarz